Bugün: 20.10.2018

MARZINC’e 2 Milyon TL Ceza

MARZINC’e  2 Milyon TL Ceza

Karabük Valiliği MARZINC ile ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirme açıklaması yapıldı. Açıklamada; nihai olarak alınan analiz sonuçlarına göre atık sahasında depolanan cürufun tehlikeli atık olduğu tespit edildiği ve bu kapsamda tesise 2.150.000 TL para cezası uygulandığı bildirildi 17.11.2017 15:52

 

 

Karabük’te OSB alanı içerisinde faaliyet gösteren ve baca tozundaki çinko metalini tekrar kazanmak için kurulan fabrikaya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2 milyon 150 bin TL ceza kesilerek, 6 ay süre tanındığı bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada; MARZİNC Geri Kazanım Sanayi ve Ticaret A.Ş. Tesisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Karabük Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü denetim elemanlarınca yapılan denetimde, cürufun depolandığı atık alanından numune alınarak, analiz edilmesi için TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezine gönderildiği belirtilirken,  Nihai olarak alınan analiz sonuçlarına göre atık sahasında depolanan cürufun tehlikeli atık olduğunun  tespit edildiği ve bu kapsamda tesise 2 Milyon 150 bin TL ceza kesildiği bildirildi.

Cezanın haricinde atıkların bertarafının sağlanması için tesise 6 ay süre verildiği ifade edilirken, “Süre sonunda uygunsuzluğun giderilmemesi, bir başka deyişle atık alanında depolanan atığın mevzuat hükümleri doğrultusunda uygun olarak kaldırılmaması halinde işletmenin faaliyeti durdurulacaktır.

Bahse konu cürufların tehlikeli atık taşıma lisanslı araçlarla taşınması, uygun yerlere nakliyesi hususları Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından takip edilecek olup, cüruflar taşınana kadar açık alanda bulunan cürufların üstünün branda ile kapalı tutulması sağlanacaktır.

Tesis bacasında kurulu bulunan sürekli emisyon ölçüm sisteminin uygun çalışıp çalışmadığını tespit etmek amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ölçüm yapılarak karşılaştırma yapılmıştır. Ölçüm sonuçlarının Bakanlığın online izleme sistemine şeffaf bir şekilde doğru iletildiği tespit edilmiştir.

Baca gazı ölçümünde karbonmonoksit, azotoksit, toplam organik karbon, partikül madde (toz) ölçümleri yapılmış olup, ölçülen parametrelerin sınır değerlerin altında kaldığı tespit edilmiştir.

Tesisin baca gazları ile ilgili ölçülen parametrelerinin yansıtılacağı dış mekan LED ekran, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü binasının yanına kurdurularak, halkımızın 24 saat baca gazı emisyonunun sonuçlarını izlemesi sağlanacaktır” denildi.

 

Diğer EKONOMİ haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.