Bugün: 16.01.2019

Karabük’lü İş adamı Nurettin Bahçeci’den anlamlı destek

Karabük’lü İş adamı Nurettin Bahçeci’den anlamlı destek

Osmanlı Alimlerinden Müderris Hişam Nimetullah Efendi’nin mezarını onardı. 27.05.2018 22:55

 KARABÜK ün Safranbolu ilçesinde yaptığı yatırımlarla hem turizme ivme kazandıran hem de istihdam yaratan Safranbolu’lu  iş adamı Nurettin Bahçeci Osmanlı Alimi Müderris Hişam Nimetullah Efendi’nin Güney Afrika’daki mezarının  onarılmasına maddi destek verdi.

Geçmişine sahip çıkmamak  geleceğe de sahip çıkılmayacağını belirten iş adamı Bahçeçi” Sayın Cumhurbaşkanımızın ecdatlarımıza sahip çıkmak için Afrika kıtasında bir seferberlik başlattı. Bizde bu sahip çıkmaya destek vermek istedik. Bir dostum aracılığı ile bana ulaşan Cape Town Üniversitesi’nde görev yapan tarihçi Dr Halim Gençoğlu’ böyle mezarın olduğunu ve mezarın yok olmak üzere olduğunu belirterek restore edilmesinde destek olmam rica edildi,bende büyük bir onurla ecdatlarımızın eser ve mezarlarına sahip çıkmak bir vatandaşlık görevi olduğunu bilinciyle kabul ettim.   Osmanlı alimlerinden Müderris Hişam Nimetullah Efendi’nin Mowbrai Kabristanındaki mezarı tarihi şahsiyetine uygun bir şekilde yeniden yazdırılıp mezar taşıyla birlikte restore edildi. Emeği geçenlere ve bu ulvi hizmette şahsımın da yer almama, destek vermeme vesile olanlardan ve onarım işinde emeği geçenlerden Cenabı Allah razı olsun. Buradan herkese sesleniyorum. Türk’ün adını 5 kıta da duyuran ecdatlarımızın eserlerine, adlarına  sahip çıkalım.

Müderris Hişam Nimetullah Efendi kimdir

1862 yılında Güney Afrika’ya İslam ilimleri öğretmek için gönderilen Ebubekir Efendi’nin oğlu Hişam Nimetullah Efendi Cape Town’da doğmuş, bir süre İstanbul, Mekke, ve Kahire’de eğitim alarak Ümit Burnu’nda İslami eğitim faaliyetlerini sürdürmüştü.Müderris Hişam Nimetullah Efendi Bo-Kaap Semti’nde imamlık yaparken onu sevip sayan yerli halk, Paarl kasabasından İstanbul’a mektup yazarak, Osmanlı Sultanı’ndan Hişam Nimetullah Efendi’nin câmîlerine imam olmasını ricâ etmişlerdir. Onun yıllarca hizmet ettiği Paarl Semti’nde bulunan Nûru’l Osmânîye adlı câmî, hâlen eski kitâbe ve minâresiyle ayakta durmaktadır. Hişam Nimetullah Efendi, Cape Town’ın yanı sıra 1930 - 1940 yılları arasında Port Elizabeth Şehri’nde babasının açmış olduğu okullardan birisinde hocalık yaparak Güney Afrika’nın gelecek nesilleri için ilim irfan işleriyle meşgul olmuştu. Port Elizabeth Şehri’nin eski kuşağı hâlen onun sohbetlerini ve derin bilgisini türlü mahfillerde bir efsânevî şahsiyet olarak anlatırlar. Cape Town Müslüman topluluğunun uzun yıllar başkanlığını yapan Hişam Nimetullah Efendi, Güney Afrika’nın önde gelen İslâm âlimlerinden birisi ve babasının ilim yolunu takip eden bir ilim adamı olarak bilinmekteydi. Arapça – Afrika dilinde  kitaplarını bastırmak için Osmanlı hükümetine başvurusu sonucu Hadha ilm hal lissibyan ve Siraj al Izaa’ah adlı tefsir eserleri 1894 yılında İstanbul’da basılmıştı. Hicaz Demiryolu Projesi için yaptığı üstün gayretleri sebebiyle Sultan Abdülhamid Han tarafından mecidiye nişanıyla taltif edilmişti.

 

 

 

Diğer KARABÜK GÜNDEMİ haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.