Bugün: 16.01.2019

KAYGI BOZUKLUĞU (ANKSİYETE) VE DEPRESYON

KAYGI BOZUKLUĞU (ANKSİYETE) VE DEPRESYON

Betül KAYALI 14.12.2018 09:15

SAĞLIK KÖŞESİ

                                                       Betül KAYALI

  

 

 

 

  KAYGI BOZUKLUĞU (ANKSİYETE) VE DEPRESYON

 

       Nereye gidiyoruz? Kaygılanmak, endişelenmek normal mi?  Her geçen her gün daha çok soruyorum bu soruyu. Etrafımızda ufak bir gözlem yaptığımızda  hemen farkına varabiliyoruz.  İnsanlarda kaygı, telaş,  dert hat safhada. Gece uyuyamayanlar, sıkıntıdan tırnaklarını yiyenler, endişe etmekten kendini alamayanlar. Bunlar hayattan şeyler hatta aslına bakılırsa az miktarda  kaygı iyidir bizi sorumluluklarımızın başına götürecek olan odur; fakat miktarı artınca işte problemler o zaman başlar. İnsanın elinde olmayan bir sürekli bir endişe durumu yani anksiyete  ortaya çıkar. Aşırı endişe, kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkiler ve hatta olağan yaşam etkinliklerini sürdürmesini engeller. Bu kişiler her durumda olası en kötü sonucu düşünürler, her şey kendi denetimlerinin dışındadır, iyi bir olasılık ya da geriye dönüş mümkün değildir.

Peki anksiyete nasıl oluşur?

Birçok tetikleyen nedeni olmakla birlikte başlıca sebep stres verici yaşamsal olaylardır. Ek olarak genetik yatkınlık, beyindeki hormon değişimleri ve kişisel özellikler de sayılabilir.

Anksiyete tedavisi nasıl olmalıdır?

    Yapılması gereken bir psikiyatri uzmanına başvurmaktır. İlk başvuruda kapsamlı bir psikiyatrik değerlendirmenin yanı sıra, bu belirtilerin herhangi bir fiziksel hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için bazı incelemeler yapılacaktır. Tedavi gören hastaların çoğunluğu tedaviden yarar görür. Hangi tür tedavinin size uygun olabileceğine doktorunuzla birlikte karar vermek yerinde olacaktır. Bir kişi için uygun olan bir tedavi, diğeri için uygun olmayabilir. Anksiyete tedavisi olan bir hastalıktır fakat ben altını çizerek şunu söylemek istiyorum. Bu tarz psikolojik rahatsızlıklar genel olarak kişinin kendiyle alakalıdır. Biraz sakinleşmenin, dinginleşmenin yolları bulunabilir. Herhangi bir meşgale kişiye iyi gelebilir. Doktor gözetiminde farklı metodlar denenebilir. Tedavide ilaçlar da etkilidir fakat ilaç tedavisinin etkisi hemen başlamaz. Etki görmek birkaç hafta sürer. İlaca başlarken ilk olarak en düşük dozlarda başlamak doğru olandır. Örneğin; önce çeyrek, sonra yarım ve tam doz şeklinde alınmalıdır. İlaç tedavisi belirtiler tamamen düzelene kadar sürmelidir. Tam düzelme sağlandıktan sonra da tedaviye en az 1 yıl daha devam edilmelidir ve ilaç bırakılırken birden değil dozlar azaltılarak bırakılmalıdır.

 

 

Diğer SAĞLIK haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.