Bugün: 16.01.2019

ÇOCUKLARIMIZ OKUL DA BAŞARISIZ MI?

ÇOCUKLARIMIZ OKUL DA BAŞARISIZ MI?

RIFAT EREN24.12.2018 17:23

 

Çocuğunuz okulda başarısız , dikkatsiz, uyumsuz mu? Harfleri ters mi algılıyor yazı ile sayıları karıştırıyor, cümleleri tersten mi yazıyor, okuldaki arkadaşlar ile organize olamıyor mu, yer ve zaman kavramlarını karıştırıyor mu çocuğunuz başarısız ve uyumsuz  dikkatsiz değil. Çocuğunuz DİSLEKSİ olabilir.

Disleksi: İlk kez İngiliz Doktor W.P Morgen tarafından 1896 yılında tanımlanmıştır. Kişinin normal veya üstün zeka düzeyinde olmasına rağmen okuma, yazma ve dil becerilerinde problem yaşamasına sebep olan özel öğrenme bozukluğudur.

 

Çocuğumuzda Disleksinin olduğunu nasıl anlarız?

 

Disleksinin en önemli ayırt edici belirtileri varır. Eğer çocuğumuzda bu belirtiler görüyorsak çocuk ruh sağlığı ve hastalıkları doktoru ile irtibata geçerek çocuğumuza yardım ederek geleceğine yön vermesine yardımcı olabiliriz.

 

1.    İlk belirti olarak okuma bozukluğudur. Kelimeleri tersten okuma örnek olarak çiçek kelimesini keçiç şeklinde okuması, harflerı karıştırma mesela araba kelimesini abara şeklinde okuması gibi belirtiler.

 

2.    İkinci belirti olarak yazma bozukluğudur. Yazı yazmak istediklerinde harfleri ters yazmaları, bazı harflerle rakamları karıştırmaları, kısacası birbirine benzer sembolleri karıştırıp hatalı kullanmalarıdır.

    Örnek olarak E harfini ters yada 3 şeklinde yazması, özellikle küçük “d” harfi ile “b” harfi, noktalı harflerle noktasız harfler sıklıkla karıştırılır.

 

3.    Öğrenme bozuluğu:  Basit komutları öğrenmede güçlük çekerler. örnek olarak sağ ile solu ayırt etmede zorluk çekilmesi, ayakkabıların ters giyilmesi gibi.

 

4.      Anlama bozukluğu: Dikkatle alakalıdır. Disleksili çocuklar, dikkatini sürdürme konusunda güçlük çekebilirler. Dikkat bozukluğu ile disleksinin birlikte gözlemlenmesi olasıdır. Bu sebeplerle anlama bozukluğu problemiyle karşılaşılabilir.

 

  1. Çelişki: Resim, müzik, matematik gibi alanlarda sizi şaşırtabilecek performans sergileyip yaşıtlarından çok daha iyi işler yapabilirler. Disleksili çocuklar, özel yetenekli çocuklardır. Bu durum sizin kafanızı karıştırabilir; sizi “istese yapar” gibi yanlış düşüncelere sevk edebilir. İşte bu yüzden disleksi  zeka ile alakalı bir problem değildir, sadece çocuklarımıza biraz yardım ile ileri de daha başarılı bireyler olmasına yardımcı oluruz.

            Disleksili çocuklar beynin sol ön lobunu kullanmakta güçlük çektikleri için  çocuklarımıza istersen yaparsın şeklinde yönlendirmeler ile yardımcı olmak yerine zararımız dokunuyor çocukların hayal kırıklığı oluyor ve yapmakta daha çok zorlanıyorlar. Çocuklarımıza ders çalışırken biraz sabır ile biraz fazla gayret ile  destekleyerek yardımcı olacağız. Eğer böyle bir tanı konmamış ise ders çalışırken, okuldaki öğretmelerin ders esnasında çalıştırırken böyle bir durum ile karşılaşırlarsa aile ile iletişime geçerek çocuk ruh sağlığı ve hastalıkları doktoruna başvuru yapmaları gerektiğini aileyi bilgilendirilmesi gerekir.

*** Tüm dünyada  izlenme rekorları kıran DİSLEKSİ konusunu çok başarılı bir şekilde anlatan  AAMİR KHAN’ın baş rolünde oynadığı HER ÇOCUK ÖZELDİR filmini izlemenizi  tavsiye ederim.

Diğer SAĞLIK haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.