Bugün: 16.01.2019

Grip ve Soğuk Algınlığı Nedir? Nasıl Korunabiliriz?

Grip ve Soğuk Algınlığı Nedir?  Nasıl Korunabiliriz?

SAĞLIK KÖŞESİ 21.12.2018 09:58

                                                                                                                      Ecz.Betül KAYALI

 

 

    Merhabalar sevgili okur, malum artık kış mevsimindeyiz ve havalar iyice soğudu. O yüzden aklıma bu mevsimlerde çok sık karşılaştığımız grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan bahsetmek ve onlardan nasıl korunabiliriz sorusunun cevabını anlatmak istedim.

    Düşününce dikkatimi çeken bir mesele var. Yaz geliyor sık yediğimiz meyveler değişiyor kış geliyor  yine değişiyor. Her mevsimin düzeni farklı ve bu ince düzen çok hoş. Söylemek istediğimi konu ilerledikçe daha iyi anlayacaksınız.

 

Grip ve soğuk algınlığı nedir?

      Yüksek ateş, halsizlik, şiddetli kas ve eklem ağrıları, titreme gibi belirtilerle kendini gösteren grip özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde, çocuklarda, yaşlılarda, kalp, akciğer hastalığı olan kişilerde daha sık görülür. Yaygın olarak virüslerin neden olduğu aşırı bulaşıcı bir solunum hastalığıdır. Grip en sık kış ve ilkbaharın il dönemlerinde görülür. Grip virüsü vücuda üst veya alt solunum yollarından girebilir.  

 

      Gribe yakalanıldığında doktora danışılarak tavsiye edilen tedavi uygulanır fakat biraz da bize düşen görevler var. Gripten nasıl korunabiliriz?

 

      Sebzeler bağışıklık sisteminin en sevdiği yardımcılardır. Vitamin, mineral ve antioksidanlar açısından tam bir güç kaynağına dönüşen sebzeler içinde lifli yeşilliklere kış aylarında daha çok yer açılmalı. Brokoli, karnabahar, kabak, havuç, enginar, sarımsak, soya fasulyesi ve meyan kökü menülerinizde mutlaka bulunmalı.

 

      Portakal, mandalina, greyfurt, kivi,limon başta olmak üzere C vitamini deposu meyveler, bolca tüketilmek için bizleri bekliyor. Elinizi korkak alıştırmayın çünkü hastalığa karşı mükemmel bir kalkan oluşturacaklar. Direnci artırmada etkili olan kuru incir de aklınızda olsun.

 

      Baharat çeşitleri de çok önemli yardımcılarımız. Baharatların bağışıklık sistemini şaha kaldıran gücünden faydalanalım. Tarçın başta olmak üzere zencefil, zerdeçal, ekinezya, kekik mutlaka elinizin altında olsun. Yemeğe katmak ya da çaya eklemek tercih sizlerin. Çay demişken, yeşil çayı da içecekler listenize eklemeyi unutmayın.

 

     Bunların dışında nane-limonun balla muhteşem karışımı, şekersiz dut  pekmezi, keçiboynuzu da çok faydalı olacak gıdalardır.

 

     Bağışıklık sistemi sadece beslenerek güçlenmiyor maalesef. Uykusuzluk ve beraberinde getirdiği yorgunluk, bağışıklık sisteminin direncini azaltıyor. Çünkü vücut tüm yorgunluğunu uykuda atıyor ve kendini onarıyor. Haliyle gereğinden az uyku da bu onarımı eksik bırakıyor. Yalnızca hasta olmamak için değil, zihinsel kapasitemizin sağlığı için de günde 7-9 saat arası uyku öneriliyor.

 

     Havalar soğudukça kapalı alanlara kaçışıyoruz ama vücut direnci için oksijen olmazsa olmaz. Bu yüzden eğer yağış yoksa fırsat buldukça açık havada spor ya da yürüyüş yapmak önemli. Bağışıklık sistemi bol oksijenli ortamda güçleniyor ve çoğu bakteri ve virüs sağlıklı ortamda yaşayamıyor.

      Bu haftalık bu kadar sevgili okur, sağlıkta görüşmek dileğiyle..

 

Diğer SAĞLIK haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.