Bugün: 20.10.2018

Karabük sezaryen oranında Türkiye ikincisi

Karabük sezaryen oranında Türkiye ikincisi

Türkiye sezaryen oranında OECD ülkeleri arasında birinci sırada yer alırken, Karabük ise Türkiye’de ikinci sırada yer aldı 09.11.2017 18:59

 

 

Karabük İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sarı, OECD ülkeleri arasında ülkemizin sezaryen oranları ile birinci sırada, Karabük’ün ise Türkiye’de ikinci sırada olduğunu söyledi. Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2016 sezaryen oranının %53 iken, Karabük’teki özel hastanelerde bu oranın %80 i bulduğunu ifade eden Dr. Sarı bu oranı düşürmek için yoğun çaba sarf ettiklerini ancak 2017 yılının 9 aylık verilerine bakıldığında bu oranın düşmediğini aksine biraz daha yükseldiğini belirtti.

Dr. Ahmet Sarı bu durumun ülkemiz, ilimiz, anne adaylarımız ve gelecek nesillerimiz için oldukça büyük bir problem olduğunu söyleyerek “Bebek için en iyi sağlık güvencesi olan doğal doğum, çocuklarımıza vereceğimiz en güzel armağandır. Hiçbir ilaç ve müdahaleye maruz kalmayan bir anne, bebeğini tüm doğal hormonların etkisi altında doğurduğunda bebeği ile güçlü bir bağ kurabilmektedir. Bu noktada anne adayı kadınlarımızı cesaretlendirmeli, kurumlarımızda normal doğumu teşvik eden sistemik bir dönüşüm başlatmalıyız” dedi.

 

Diğer SAĞLIK haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.