Bugün: 14.12.2018

KBÜ’DE Lösemi’nin farkındalığı oluşturuluyor

KBÜ’DE Lösemi’nin farkındalığı oluşturuluyor

Karabük Üniversitesi (KBÜ) LÖSEV Topluluğu Başkanı Doğuhan Kayan, Lösemili Çocuklar Haftası kapsamında öğrencileri bilinçlendirmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlediklerini bildirdi.09.11.2017 19:02

 

 


KBÜ Lösev Topluluğu Başkanı Kayan, dünyada tüm kanser vakalarının yüzde 35’ini oluşturan löseminin, her yaşta görüldüğünü, çocukluk çağında ise görülen kanser türlerinden en yaygın olanını kaydetti.
Türkiye’de her yıl 16 yaşın altında bin 200 ile bin 500 lösemi vakasına rastlandığını kaydeden Kayan, “Lösemi hastalığının nedenleri günümüzde henüz tam olarak aydınlatılamamış. Üniversite Topluluğumuz da 2013 yılından beri çalışıyor. Etkinlikleri gerek Öğrenci Konseyi olsun gerek Kızılay Kulübü olsun birlikte yürütüyoruz. Yaklaşık dört yıldır üniversite içinde ve dışında faaliyetlerde farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Gönüllülerimiz sosyal sorumlulukta ve kanser farkındalığı kampanyalarında öncü olmaktadır.” dedi.
“AMACIMIZ LÖSEMİNİN TANINMASI VE ÜNİVERSİTE DE FARKINDALIĞIN ARTMASI”
Amaçlarının öncelikle Lösemi ve LÖSEV konusunda öğrenci arkadaşları bilinçlendirmek olduğunu söyleyen ve kanserin artık grip gibi yaygın bir hastalık olduğunu belirten Kayan “İlk amacımız löseminin tanınması ve Üniversitemizde farkındalığın artması. İkinci amacımız ise genel olarak kanserin farkındalığını arttırmak, dikkat edilmesi gereken noktalara değinmek ve ilik bağışının önemini vurgulamak. Yıl sonunda bir farkındalık konseri düzenledik ve maddi kaygı gütmedik. Amacımız farkındalık oluşturmaktı. İçinde bulunduğumuz 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda gönüllü arkadaşlarımız ile birlikte maskelerimizle kampüs içerisinde dolaşıyoruz. Yani küçük kardeşlerimiz başta olmak üzere Lösemili hastalar için yapılacak ne varsa elimizden geldiğince yapmaya çalışıyoruz.” diye kaydetti.

Diğer SAĞLIK haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.