Bugün: 14.12.2018

Öğrencilerden organ bağışı kampanyasına destek

Öğrencilerden  organ bağışı kampanyasına destek

Karabük Üniversitesi öğrencileri, “3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası” dolayısıyla Karabük İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kampüste açılan ‘organ bağışı’ standını ziyaret ederek kampanyaya destek oldu. 09.11.2017 19:04

 

 

Stantta görevli olan yetkililer, organ bağışının önemi ve organ nakline duyarlılık konusunda üniversite öğrencilerini bilinçlendiriyor.

ÖĞRENCİLERDEN YOĞUN İLGİ

Organ bağışına dikkat çekmek ve öğrencilerin konuya ilgisini artırmak amacıyla Karabük Üniversitesi’nde stant açtıklarını belirten İl Sağlık Müdürlüğü görevlisi Saadettin Yalçınkaya; “3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası olması nedeniyle Rektörümüz Prof. Dr. Refik Polat’tan izin alarak üniversitenin içerisinde stant açıp, öğrencilere organ ve doku bağışı hakkında bilgilendirme ve teşvik çalışmalarında bulunuyoruz. Üniversitedeki ilgiden memnunuz. Öğrencilerimiz vize haftasında bulunmalarına rağmen bu konuda oldukça ilgililer. Bu ilgilerinden dolayı onlara da teşekkür ediyoruz.” dedi.

“ÜLKEMİZDE NAKİL BEKLEYEN ÇOK SAYIDA HASTAMIZ VAR”

Organ ve doku bağışında halkın bilinçlendirilmesi gerektiğini dile getiren Yalçınkaya konuşmasına şu sözlerle sürdürdü: “Her hastanede organ nakli yapılamadığından kısa süre içerisinde nakilin sağlanması gerekiyor. Ülkemizde tam donanımlı nakil gerçekleştiren hastanelerimizin sayısı az olduğundan dolayı çok fazla nakil yapılamıyor. Gönüllü sayımız da ülke olarak yeterli sayıda değil. Türkiye ortalamasını genel sayının üstüne çıkartırsak nakil sayısında o kadar başarılı oluruz. Ülkemizde nakil bekleyen çok sayıda hastamız bulunmaktadır.”

Standı ziyaret eden öğrenciler ise organ bağışı konusunda yapılan çalışmaları her zaman desteklediklerini ve bu konuda daha çok bilinçlendirme çalışmalarının yapılması gerektiğini belirtti.

Karabük Üniversitesi’nde organ ve doku bağışının temini, organ bağışı bilincinin geliştirilmesi, organ ve doku bağışı konusunda teşvik edilmesi gibi konularda bilinçlendirme çalışmaları hafta boyunca devam edecek.

 

Diğer SAĞLIK haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.