Bugün: 22.02.2019

Sağlık Köşesi

Sağlık Köşesi

Ecz.Betül Kayalı 06.12.2018 13:48

 

   

 

  ROMATİZMA NEDİR?

 

Merhabalar  sevgili okur, romatizma nedir? Kemal Sunal’ın sevdiğimiz filmlerinden birinde olduğu gibi sadece yağmur yağdığı vakit çektiğimiz ağrı mıdır ya da ah belim ah bacağım diye günlerce sırtımızı tutarak yürüdüğümüz o ne menem ağrı mı? Evet bu hafta sizlere romatizma hastalığından bahsedeceğim. Genel olarak vücudumuzun farklı bölgelerinde ağrı şikayetiyle seyreden ve ömür boyu devam edebilen bir rahatsızlıktır. Kas, kemik ve eklemlerdeki ağrı ve acıyı ifade eder.  Romatizma deyince akla tek bir hastalık gelmemeli ,100’ den fazla çeşidinin olduğu söylenmektedir.. Bazı durumlarda romatizma ömür boyu devam eden bir hastalık olabiliyor.  Dengeli beslenme ve yerinde fiziksel egzersizler ile hastalıktan korunma şansımız artmaktadır.

Romatizma Belirtileri

    Kas güçsüzlüğü, kas ağrısı, sırt ve bel ağrısı, ciltte döküntüler, tırnak değişiklikleri, deri sertliği, gözyaşı azalması, ağız kuruluğu, gözlerde kızarıklık, görmede ani azalma ve kayıp, uzun süreli yüksek ateş, parmaklarda renk solması, solunum sistemi ile ilgili belirtiler (Nefes darlığı, kuru öksürük, kanlı balgam vb.) görülür.

Romatizma Nedenleri

     Romatizmal hastalıkların nedenleri genellikle vücutta eklemleri, kasları, kemikleri ve bunları birbirine bağlayan bağları etkileyen ve bu dokularda meydana gelen hasarlardır. Bu hasarlar eklemlerde şişliklere, kızarıklığa, hareket kısıtlamasına ve hatta şekil bozukluklarına yol açabilen rahatsızlıklara neden olur. Bazı romatizmalar sadece eklemleri değil, vücudun savuma (bağışıklık) sistemini ve iç organları da etkiler. Romatizmal hastalıkların çoğunun kesin nedeni bilinmese de genetik faktörler, cinsiyet, çevresel faktörler ve yaş faktörleri önemlidir.

Romatizma Tedavisi     

    Romatizma tedavisinde son yıllarda yeni ilaçların da kullanımı ile önemli başarılar sağlanmaktadır. Ancak yine de çoğu romatizmal hastalığın tamamen ortadan kaldırılması söz konusu değildir. Romatizma tedavisi sürekli bir hekim-hasta işbirliği gerektirir. Zaman zaman hastalığın alevlenebileceği bilinmelidir. Romatizma tedavisinin bazı vakalarda ömür boyu devam edebileceği unutulmamalıdır. Tedavide amaç, şikayetlerin ortadan kaldırılması, olası ortaya çıkabilecek organ tutulumlarının önlenebilmesi ve hastanın yaşam konforunu en üst düzeyde sürdürmesini sağlamaktır. Romatizmal hastalıkların tedavisinde başta romatoloji olmak üzere, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı, ortopedi uzmanı ve gerektiğinde diğer uzmanlık dallarının ekip olarak çalışması gerekmektedir.

 

Diğer SAĞLIK haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.