Bugün: 22.02.2019

ADULARYA İŞÇİLERİNİN DİRENİŞİ SÜRÜYOR

ADULARYA İŞÇİLERİNİN DİRENİŞİ SÜRÜYOR

ESKİŞEHİR’in Mihalliçik ilçesi Koyunağlı köyündeki Adularya Madencilik işletmesinde çalışan 920 işçinin maaşlarını alamadıkları için başlattıkları direniş sürüyor. 25.01.2018 21:15

 

Edinilen bilgilere göre, Adularya Maden İşletmesi ve Yunus Emre Termik Santralinde çalışan işçiler şirketin kayyıma devredilmesi sonucu iki yıldan bu yana düzenli maaş alamıyorlar. İşçilerin son dört aylık maaşları da hiç ödenmedi. Bunun üzerine işçiler iş durdurma eylemi başlattılar.

Firmanın bağlı olduğu NAKSAN Holdinge TMSF tarafından  el konulmasıyla başlayan süreç  işçilerin iş durdurma eylemleriyle son buldu.

Çoğunluğu; Zonguldak, Bartın, Karabük ve Yenicelilerden oluşan işçiler başlattıkları eylem sonrasında işletme yetkililerinin kendileriyle görüşmediklerini öne sürdüler. İşçiler dört aylık maaşlarının hemen ödenmesini  ve işyerlerinin devreye alınmasını istiyorlar.

İşçiler, çalışanların maaşlarını alamadıkları için borç batağına düştüklerini ve çoluk çocuklarına karşı mahcup duruma düştüklerini de belirtiyorlar.

Şirketin kayyıma devredilmesinden sonra kömür satılmadığı gerekçesiyle maaşlarının ödenmediğini vurgulayan işçiler işyerlerini terk etmeyeceklerini de söylüyorlar.

Bir işçinin yaklaşık 3500 TL maaş aldığını belirten işçiler, dört aydan beri perişan olduklarını söylüyorlar ve  “ Türkiye sesimizi duysun” diyorlar.

İşçilerin  mağduriyetleriyle şimdiye kadar Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlı Aka’nın ilgilendiği de gelen bilgiler arasında.

 

Diğer TÜRKİYE GÜNDEMİ haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.