Bugün: 20.10.2018

Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan Basel Rotterdam Stockholm Sözleşmeleri Taraflar Konferanslarına Katıldı

Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan Basel Rotterdam Stockholm Sözleşmeleri Taraflar Konferanslarına Katıldı

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan ülkemizi temsilen İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler Basel Rotterdam Stockholm Sözleşmeleri Taraflar Konferanslarına katıldı. 06.05.2017 15:01


Zararlı Kimyasalların ve zararlı kimyasallardan meydana gelen atıkların yönetimi konusunda, Türkiye'nin de taraf olduğu üç sözleşmenin eş zamanlı olarak düzenlenen taraflar toplantılarında genel kurula hitap eden Ceylan, Türkiye'nin bu sözleşmelerin uygulanmasına çok önem verdiğini ve ulusal mevzuatını uyumlu hale getirdiğini ifade etti.


Birleşmiş Milletler Çevre Programının (UNEP) organizasyonunu üstlendiği Taraflar Konferansları (COPs) sırasında bir de yuvarlak masa toplantısına katılan ve mevkidaşlarına hitap eden Ceylan,  Türkiye'nin zararlı kimyasallar ve zararlı kimyasallardan arındırılmış bir gelecek için ikili, bölgesel, çok sektörlü ve çok taraflı işbirliğine hazır olduğunu belirtti.


 Ülkelerin karşılaştıkları çevresel problemlerin ulusal gayretlerin ötesinde, uluslararası işbirliği ile birlikte çözüme kavuşturulması gerektiğini ifade eden Bakan Yardımcısı Ceylan, bu işbirliğinin etkin bir şekilde hayata geçirilebilmesi için ise, Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin önemli bir kılavuz niteliği taşıdığını vurguladı.


Türkiye'nin çevre ve insan sağlığı konusuna çok önem verdiğini kaydeden Ceylan, zehirli kimyasallardan arındırılmış bir gelecekle uyumlu bir sosyal refah ortamı sağlanabilmesi için özel sektörle işbirliği yapılıp özel sektöre destek sağlanacağını da ifade etti.

Diğer TÜRKİYE GÜNDEMİ haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.