Bugün: 20.02.2019

Yol açma çalışması uzmanlar denetiminde yapıldı

Yol açma çalışması uzmanlar denetiminde yapıldı

İlçemiz belediyesi tarafından merkeze bağlı Yirmibeşler Mahallesi’nde yol genişletme çalışması yapıldığı sırada ortaya çıkan bin 800 yıllık taş sandık mezarın bulunduğu alanda Kastamonu Müze Müdürlüğü uzmanları denetiminde yol açma çalışması yapıldı. 01.08.2018 15:31

  Yaklaşık 25 gündür kapalı olan ve güvenlik güçlerinin 24 saat nöbet tuttuğu alanda Kastamonu Müze Müdürlüğü’nden  gelen  ekipler denetiminde Yenice Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri  alanda yol açma çalışması gerçekleştirdi.  

  Çalışmalarla ilgili İHA muhabirine açıklamada bulunan Yenice Belediye Başkanı Zeki Çaylı ; “Yirmibeşler Mahallesinin yolunun genişletilmesi yapılırken bura da bir taş mezar çıkmıştı. Konuyu hemen Kaymakamlığa bildirdik. Ondan sonra emniyet güçleri ve savcılığımız el koymuştu. Safranbolu Koruma Kurulundan kazı atıklarının temizlenmesi yönünde karar çıkartmıştık. Teşekkür ediyorum bu kararı çıkaran koruma kurulu yetkililerine. Bundan sonra Kastamonu Müze Müdürlüğü yetkisinde olduğu söylendi bize.  Kastamonu Müze Müdürü bize uzman arkadaşları göndereceğini söylemişti. Geldiler ve onların kontrolünde şuanda koruma kazısının öncesinde bize koruma kurulunun verdiği yetkiyi tamamlıyoruz. Bundan sonraki safhada Kastamonu Müze Müdürlüğü yetkilileri,  uzmanlarının  beraberinde ve refakatinde bura da elle kurtarma kazısı yapılacak. Kurtarma kazısında ne çıkacağını kestirmemiz mümkün değil.  Kazı esnasında ve o safhada bir fiil yaşayarak göreceğiz. İnşallah ilçemize değer katacak bir tarihi bulgudur.”dedi. 

 

Diğer YENİCE GÜNDEMİ haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.