Bugün: 22.09.2018

Çırak Çalıştıran İşverene Devlet Desteği

Çırak Çalıştıran İşverene Devlet Desteği

Yenice Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Mahir Emre Doğuş, çırak çalıştıran işverene devlet desteği verileceğini söyledi. 06.10.2017 11:05

 

Yenice Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Mahir Emre Doğuş, 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı itibariyle okulda, Mesleki Eğitim Merkezi programları uygulandığını, çırak kayıtlarının devam ettiğini ve çırak çalıştıran işverenlere de devlet desteği verileceğini söyledi.Doğuş, "Türkiye genç nüfusa sahip ülkelerden biridir. Bütün dünyada olduğu gibi, ülkemizde de mesleki eğitim, genel orta öğretimden öncelikli olmak zorundadır. Kanun kapsamındaki mesleklerde çalıştığı mesleğe uygun mesleki eğitim belgesi olmayanlar bu işyerlerinde çalışamayacaklardır. İşverenler işe alacakları kişilerden mesleki eğitim belgelerini istemek zorundadır. Çıraklık eğitimi, mesleki eğitimin en önemli türlerinden biridir. Çıraklık eğitimi, daha verimli, ekonomik ve istihdam konusunda daha başarılı bir eğitim sistemidir. Bu eğitim sistemiyle gençlerimiz meslek sahibi olmaktadırlar. 3308 Sayılı mesleki eğitim kanunun bazı maddeleri 6764 sayılı kanun ile değişikliğe uğramıştır. Bu değişikliklerden en önemlisi çıraklık eğitiminin zorunlu eğitim kapsamına alınmasıdır" ifadelerini kullandı.

"Çırağa ödenen maaşın 254 TL’si devlet tarafından işverene ödenecektir."

Değişiklikler hakkında bilgi veren Doğuş;  “Okulumuz öğrencileri 142 meslek dalında eğitim görme imkânına sahipler. Dolayısıyla hayallerindeki mesleği yapma imkânı bulabileceklerdir. Asgari ücretin %30 u kadar veya bunun üstünde de ücret alabileceklerdir.  Ayrıca çırak öğrenci çalıştıran iş yerlerine devlet teşviği; 20 kişiden az işçi çalıştıran iş yerleri için 254 TL, 20 kişiden fazla işçi çalıştıran işletmeler için 127 TL dir.  Çırak öğrencilere ödenen ücretler vergiye tabi tutulmamaktadır. Çırak öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı SGK primleri okulumuz tarafından ödenmektedir. Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulunu bitiren herkes okulumuza çırak olarak kayıt olabilecektir. Zorunlu eğitim kapsamında yer alan çıraklık eğitimi üçüncü 4 yıla dahil edilmiştir. Yani ortaokulu bitirenler çıraklık eğitimine devam ettikleri takdirde zorunlu eğitim yükümlülüğünü yerine getirmiş sayılacaktır. Çıraklık eğitimine 4 yıl devam ederek başarılı olanlara Ustalık Belgesi verilecektir. Çırak öğrenci kayıtları süre sınırlaması olmaksızın yılın 12 ayı yapılmaktadır" dedi.

 

 

Diğer YENİCE GÜNDEMİ haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.