Bugün: 23.02.2019

Emniyetten Jandarmadan Dolandırıcılara Karşı Uyarı

Emniyetten Jandarmadan Dolandırıcılara Karşı Uyarı

Yenice İlçe Emniyet Amirliği ve İlçe Jandarma Komutanlığı , son günlerde telefon yoluyla gerçekleştirilen dolandırıcılık olaylarına karşı vatandaşı uyardı. 07.08.2018 12:05

 

Yenice Emniyet Amirliği ve Jandarmanın ortak açıklamasında telefon yoluyla dolandırıcılık suçunun mağduru olmamak için uyarılar da bulundu.  Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Telefon yoluyla dolandırıcılık olaylarında; şüpheliler, gelişen teknolojik imkânları kullanarak, mağdurları telefon ile arayarak kendilerini polis, asker veya savcı olarak tanıtmaktadırlar. Bu kişiler bir takım gerçek dışı vaatler ile kurgu olaylar inşa edip, vatandaşlarımızın iyi niyetleri ve yardımseverlik duygularını istismar ederek dolandırmaktadırlar.

 

Kendilerini polis, asker, savcı gibi sahte unvanlarla tanıtan dolandırıcılar, telefonla aradıkları şahıslara;

1-  Terör örgütü veya bir suç şebekesi tarafından banka hesabının boşaltılacağı,

2-  Terör örgütü veya suç şebekesi tarafından telefon hattının kullanıldığı,

3-  Bir olayda suçlu olarak isminin geçtiği, 

4-  Hesaplarındaki paraların çekilerek devlet güvencesi altına alınacağı,

5-  Şüphelilerin tespiti ve yakalanması amacıyla soruşturma başlatıldığı, gizli operasyon yürütüldüğü, deşifre edilmesi durumunda gözaltına alınacağı,  

6-  İkamette bulunan altın ve ziynet eşyalarının hırsızlık olayında ele geçen eşyalar arasında olduğundan bahisle bir poşet veya çanta içerisine konularak belirtilen yere bırakılması gerektiği,

7-  Banka hesabının terör örgütü tarafından kullanıldığı öğrenildiğinden, banka hesabındaki paranın güvence altına alınması için verilecek hesap numarasına paranın aktarılması gerektiği,

8-  Operasyon bitimi parayı iade edecekleri,

9- “Elimde bir miktar altın var, ancak bu altınları bozduracak kimse bulamadım, bu altınları yarı fiyatına size satayım” diyerek ellerindeki sahte altını satmaya çalıştıkları şeklinde senaryolarla tehdit, korku ve panik hali oluşturarak vatandaşlarımızı dolandırmaktadırlar.

 

Bunların yanı sıra dolandırıcı şahıslar kullandıkları çeşitli bilgisayar programları sayesinde vatandaşlarımızın telefon ekranında 155 Polis imdat tarafından aranıyor gibi gözükecek şekilde arama yaparak güvenlerini kazanmaktadırlar. Hatta polis ekiplerini, sahte ihbarlarla aradıkları vatandaşın ikamet bölgesine yönlendirip senaryolarının inandırıcılığını sağlamaktadırlar. Daha sonraki aşamalarda ise verdikleri hesap numaralarına paranızı havale etmenizi ya da para ve altınlarınızı çöp kutuları, park veya sokaklara bırakmanızı istemektedirler.

 

Bu yöntemler dışında, vatandaşlarımızın telefon numaralarına “hediye kazandınız” ya da “çekiliş kazandınız” veya “Banka hesaplarınızı güncelleyeceğiz gönderdiğiniz şifreyi onaylayın “ gibi sms’ler atarak veya arayarak, vergi veya kargo ücreti adı altında para talep etmekte ayrıca banka hesaplarındaki paraları dolandırıcılık yolu ile çekmektedirler. Dolandırıcılar telefonla sizi arayarak sağlık veya hayat sigortanızın yenilenmesi için para yatırmanızı isteyerek de dolandırabilmektedirler.

      

      Telefon yoluyla dolandırıcılık suçunun mağduru olmamak için;    

 

Polis, Jandarma, Cumhuriyet Savcısı veya herhangi bir kamu personeli, hiçbir şekilde vatandaşlarımızdan elden ziynet eşyası, para teslimi veya havale-EFT yapılmasını katiyen talep etmez. Sizi telefonla arayarak kendisini Polis, Savcı, Asker olarak tanıtıp, bankaya para yatırmanızı veya bir yere para, altın bırakmanızı isteyenlere asla inanmayın.

 

Telefon görüşmeleri esnasında arka plandan gelen telsiz seslerine ve korku, panik yaratma amaçlı senaryolara katiyen itibar etmeyin. Telefonunuza gelen SMS metinlerinde aramanızı istedikleri numaraları kesinlikle aramayın. Kimlik ve kredi kartı bilgilerinizi sakın paylaşmayın. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde lütfen hemen 155 POLİS İMDAT VE 156 JANDARMA İMDAT hattını arayın ya da en yakın Emniyet veya Jandarma birimine müracaat edin.”denildi.

 

Diğer YENİCE GÜNDEMİ haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.