Bugün: 23.02.2019

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kanat: “Bilmek ve başarmak, üretimin temelidir

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kanat: “Bilmek ve başarmak, üretimin temelidir

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Rahmi Kanat basın açıklaması yaparak : ‘Yenice’de dün istiridye mantarı yoktu, bugün var, emeği geçen çiftçilerimiz özveriyle istiridye mantarı yetiştiriyorlar’dedi. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü istridye mantar yetiştiriciliğinde başarılı olmanın yollarını anlattı:16.12.2016 10:44

 

 

 

 

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kanat:

            Mantar, bir canlı, tıpkı civciv gibi, canlı olup, bakım ve ortam şartları ister.  Mantar yetiştirmek, diğer üretim kollarında olduğu gibi, şartları ve ortamı hazırlayarak yapılmalıdır.

            Herkes mantarın kendiliğinden yetişmeyeceğini bilmek zorundadır. Mantar yetiştiricilerimiz, başarılı olmak istiyorlarsa, şartları ve ortamı sağlamak için, elinden geleni yapmalıdır. İstiridye mantar yetiştiriliğinde 3 dönem vardır. Kuluçka yani sarım, Büyüme ve hasat. Kuluçka döneminde, ortamda sıcaklık 17-22 C arasında olmalıdır. Özellikle, mantar sarımı yani mayalanmanın ilk sıcaklıkla olduğunu unutmamalıdır. İlk sarım için, mutlaka ortam ısısı 17-22 C olmak zorundadır.    Nem % 60’ tan aşağı düşmemelidir. Nem sağlamak için, hortumla mantar kompostu sulanmamalıdır. Bu şekilde, nemlendirme olmaz. Bu şekilde de, yapılırsa, mantar kompostu çürür. Kurtlanma başlar ve verim alınmaz.  O yüzden şartları, sağlamanın yolunu gözlemelidir.

            1. Ortam ısısı ve nemi sağlamak için nem göstergesi ve sıcaklık ölçümü yapan alet temin edilmelidir. Bu aletle ısı ve nem saat başı kontrol edilmelidir. Bu aleti 5 tane kompost alan kişi birleşerek alıp, birbirlerinin nem ve ısısını kontrol edebilirler.

            2. Bodrumda olsun, evinizin başka yerinde olsun, mantar kompostlarının fareden korunması gerekir. Bunun için mantar kompostlarının askılamasında demir tel kullanmak gerekir. Çünkü, fare temin telden tırmanamaz.

            3. Mantar sarımının başlaması için ilk sıcaklık 17-22 C olmalıdır. İlk sıcaklıkla mantar kompostları, hemen beyazlamaya başlayacak ve iç sıcaklık yükselmeye başlayacaktır. İç sıcaklık maksimum 32 C yükselebilir. Bundan yukarı sıcaklık istenmez, bunu nemlendirme ile dengelemek gerekir.

            4. Mantar kompostlarının içine doğrudan su doldurma kesinlikle yapılmaz. Bu şekilde, kompostun çürüdüğünü, çürüyeceğini ve bunun zarar verdiğini biliyoruz.

            5. Mantar kuluçka dönemi, ilk 25-30 günlük sürede olup, bu dönemde ışık gerekmez. Bu yüzden kuluçka döneminde loş, ama nem % 60 ve üzeri , sıcaklık 17-22 C dolayında olmalıdır. İçeride cereyan ortamı kesinlikle olmamalıdır.

            Büyüme Dönemine gelince, bu dönem, sarım sonundaki dönemdir. Sarımla, tüm mantar poşeti bembeyaz bir görüntü kazanır ve sarımın hemen akabinde, pinler çıkmaya başlar. Ortam ışığı bu zamanda ayarlanmalıdır. Pinler çıkarken, büyüme dönemi başlamış demektir. Isı, 17 C altına düşmez ve Büyüme döneminde, kuluçka döneminin aksine, ışıklı ortam ve ortam sıcaklığı 17 C altına düşmemelidir. Ortam nemi de, tabanın ince su püskürtme-fısfısla ıslatılmasıyla sağlanmalıdır. Bu şekilde, pinlerin çıkmasından hemen sonra ortam uygunsa, mantar çıkışı bir anda başlayacaktır.

            Üçüncü dönem, hasat dönemidir ki, bu 35-45 günlere karşılık gelir ve 3 kere üretim biz buna flash dönemi diyoruz. Flash dönemlerinde başta % 60, ikinci flashta % 20 ve % 15 verim alınabiliyor. Hasatta metal bıçak kullanmamak gerekir, el ile Çıtt sesi duyacak şekilde çevrilerek, hasat yapılır.

 

 

 

 

MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİNDE BAŞARISIZLIKLARIN NEDENLERİ

 

            1. Karanlığa mantarı bırakıp, gece ısı ve gündüz nemi kontrol etmemek.

            2. ‘İlçe Gıda Tarım Müdürlüğü bilgisi dışında, doğruluğu tartışılır bilgi ve becerilerle mantar yetiştirme olmaz. Mantar yetiştiriciliği, civciv yetiştiriciliği gibi ihtimam ister. Bir fark var, mantar yetiştirmede elastikiyet fazladır. 

            3. Doğrulanmayan bilgi, kesinlikle uygulanmalıdır. İlçe Tarım Müdürlüğünün santralı her türlü soruya açıktır. Doğrudan müdür veya yetkili başka bir arkadaşa mantar dahil zirai her konuda soru sorulabilir.

            4. Kişi, mantar üretimiyle ilgili bilgi alması gerekiyorsa, kurumu aramalı ve sormalıdır. Komşuya soranlar, hep başarısız oldular.

            5. Mantar kompostunu komşu almış, ben de alayım diyerek işe başlayanlar, genelde başarısız oldular, çünkü, onlara komşu doğru bilgi vermekten uzaktı. Bu yüzden, mantar kompostunda çürüme oluştu ve verim alamadan kompost çöpe atılmış oldu.

            6. Bu işi bizzat yapmak için alanlar, sordular, kontrol ettirdiler, hatalarını gördüler ve verilen talimatları uyguladılar, poşet başına 7-12 kg dolayında mantar ürettiler.

           

            Yenice, şu anda sosyal medyada olsun, internet ortamında olsun, tez araştırmalarına konu olacak şekilde mantar yetiştirme konusunda mercek altına alınmıştır. Bu çok sevindiricidir. Bu şekilde, daha fazla çiftçimiz, mantar üretme konusunda öne çıkabilir. Pazarlama konusundaki açık, ise, hala ciddi sorundur. Bunu aşmanın yolları, tartışılmaktadır.

            Yenice’de dün istiridye mantarı yoktu, bugün var, emeği geçen çiftçilerimize teşekkürler” dedi. 

Diğer YENİCE GÜNDEMİ haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.