Bugün: 18.01.2019

KBÜ’NÜN ROKETİ “TEMREN” TEKNOFEST’E KATILIYOR

KBÜ’NÜN ROKETİ “TEMREN” TEKNOFEST’E KATILIYOR

Karabük Üniversitesi Roket Takımı (KABUROT ) Türkiye Teknoloji Takımı tarafından organize edilen Türkiye’nin en kapsamlı teknoloji yarışmalarından biri olan TEKNOFEST Roket Yarışmasına katılıyor. 12.09.2018 18:15

 

 

 

 

 

Türkiye Teknoloji Takımı tarafından organize edilen Aselsan, Roketsan ve TAI gibi pek çok sanayi kuruluşu tarafından desteklenen TEKNOFEST Roket Yarışmasına Karabük Üniversitesi Roket Takımı (KABUROT) kendi imkanları ile yaptıkları Temren Roketi ile katılım sağlayacak. Büyük çoğunluğu yerli imkanlarla geliştirilip üretilen roket, bir çok rapor ve testlerden geçerek alçak irtifa kategorisinde 100’ün üzerinde takımın arasından ilk 17 takımın içerisinde yer aldı. Temren roketi 4 kilogramlık faydalı bir yükü bin 500 metre yüksekliğe çıkarıp gövde ve yükü güvenli şekilde yere indirebiliyor.

Üç temel gövdeden oluşan rokette burun konisi kısmında roketin havayı daha rahat delerek hava direncine maruz kalmadan ilerlemesi sağlanıyor. Faydalı yük ve paraşütlerin olduğu gövde de roketin görevi gereği taşıdığı yük ve geri sağlam inebilmesi için paraşütleri bulunurken, Uçuş bilgisayarı ve motor bulunduğu kısımda, uçuş bilgisayarı en yüksek irtifada roketin ilk paraşütünü, ayarlanan ikinci yükseklikte ise ana paraşütü açarak kurtarma işlemlerini gerçekleştiriyor.

Yarışma 11-13 Eylül tarihleri arasında Roketsan’ın Tuz Gölü bölgesinde bulunan Hisar atış alanında gerçekleştirilecek. İki gün burada bulunacak olan takımlar ilk gün roketlerini jürilerin önünde montajlayacak. Sonraki gün ise atış izinlerini alan takımlar atışlarını gerçekleştirecekler.

 

Diğer YENİCE GÜNDEMİ haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.