Bugün: 18.01.2019

YENİCE PLATFORMU : DOĞANIN BAĞRINA HANÇER SAPLANMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

YENİCE PLATFORMU : DOĞANIN BAĞRINA HANÇER SAPLANMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

YENİCE Ormanlarına Katı Atık Bertaraf Tesisi kurulması gündeme geldiğinde oluşturulan YENİCE PLATFORMU Türkiye’nin sayılı kanyonlarından Şeker’e HES olayının gündeme gelmesiyle yeniden harekete geçti. 09.02.2018 13:50

 

YENİCE Platformu bu çerçevede ilçede bir dizi toplantı yaptı. Önümüzdeki günlerde de il ve ilçede yeni ziyaretler programlıyor.

Mustafa Akay başkanlığında oluşturulan Yenice Platformunda; Sedat Çakıl (Şoförler Odası Başkanı), Cevdet Abaoğlu (Esnaf Odası Başkanı),  Yılmaz Mısırlı (Ziraat Odası Başkanı), Ramazan Özden (Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı), Muzaffer Şık (Yortan Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı), İsmet Cebecioğlu (Belediye Meclis Üyesi), Tuncay Arslan (Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı), Mehmet Turgut (Belediye Eski Yazıişleri Müdürü),  Fahri Elieyioğlu (Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi ve Yenice Gazetesi), Naim Emdi (Zonguldak Yeniceliler Derneği Eski Başkanı), Erdinç Dereli ( Yenice’nin Sesi Gazetesi) bulunuyor.

Şeker’e HES kararının İl Genel Meclisinde  üç red oyuna karşı  12  oyla kabul edilmesi üzerine platform adına bir açıklama yapıldı.

Platform tarafından yapılan açıklamada “ Doğanın bağrına hançer saplanmasına izin vermeyeceğiz” denilerek, “ Dünyanın en güzel köşelerinden birisi olan Şeker’e HES yapılmasını kabullenmemiz mümkün değildir.  Kaynakların verimli kullanılarak değerlendirilmesine itirazımız yok. Ancak, bu doğa katledilerek yapılamaz. Burada bir HES inşaatı yapmak doğanın bağrına bir hançer saplamaktır. Bu hançerin saplanmaması için her türlü demokratik hakkımızı kullanarak  yapımını engelleyeceğiz. Küçük küçük dereler üzerine Hidroelektrik Santralleri yapılarak Türkiye’nin enerji sorunu çözülemez.  Doğanın dokusunu bozmayacak, katliama neden olmayacak alternatif enerji kaynakları bulunabilir. Teknolojinin böylesine ilerlediği bir çağda; bölgenin iklimini ve yağış sistemini değiştirecek, ekolojik dengeyi bozacak ve Yenice’de turizmin ilk ayağını oluşturan Şeker’in öldürülmesi anlamına gelecek bu olaya karşı çıkmak Yenice’de yaşayan herkesin  görevidir. Ayrıca, Karabük’teki tüm sivil toplum örgütleri, siyasi partiler ve çevre kuruluşları da bu mücadelede bizim yanımızda olmak zorundadırlar. Geçmişe dönük hafızalarımızı canlandırdığımızda Karabük Milletvekili Sayın M. Ali Şahin’in bu konuda (Şeker’e HES yapılması) umut verici açıklamaları olduğunu görüyoruz. Sayın M. Ali Şahin’in o açıklamaları da bizim umudumuzu artırıyor.

 Her zaman olduğu gibi Karabük’teki yazılı ve görsel basınımızın  bu konuda da  bizim destekçimiz olduğunu görmekten kıvanç duyuyoruz. Yazılı ve görsel basınımıza bu arada teşekkürü de bir borç biliyoruz. Zorlu bir uğraşa giriyoruz. Yenice halkını bilinçlendireceğiz. Ev ev dolaşarak olayı anlatacağız. Bu olayı her platforma taşıyacağız. İki günlük kısa çalışmamızda  kamuoyunun büyük desteğinin bizimle olacağını gördük. Yine Türkiye’nin çeşitli kentlerinde yaşayan Yeniceli olsun olmasın çok geniş bir kitlenin sosyal medyada kısa sürede örgütlendiğini ve bizimle birlikte olduğunu görmekten de mutluluk duyuyoruz. Bu olumlu gelişmelerden sonra diyoruz ki; her türlü demokratik hakkımızı eylemler de dahil olmak üzere kullanacağız ve gerekirse bu uğurda öleceğiz”  bir kararlılık ortaya konuldu.

 

Diğer YENİCE GÜNDEMİ haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.