Bugün: 17.12.2018

Zonguldak ve Kdz.Ereğli Dernek Başkanlarından HES Tepkisi

Zonguldak ve Kdz.Ereğli Dernek Başkanlarından HES Tepkisi

Zonguldak Yeniceliler Derneği Başkanı Yaşar Karaman ile Kdz.Ereğli Yeniceliler Derneği Başkanı Şener Mısırlı, Yenice Şeker Kanyonu’na yapılmak istenen HES Projesine karşı çıktılar. 13.02.2018 10:00

 

Yaşar Karaman ve Şener Mısırlı ortak yaptıkları yazılı basın açıklamasında şu görüşlere yer verdiler: “1999 Yılında Doğal Hayatı Koruma Vakfı tarafından Avrupa Biyolojik çeşitlilik açısından en değerli ''100 Orman alanı'' arasına alınan Yenice Ormanları içinde yer alan Şeker Kanyonuna 2013 yılından bu yana HES yapılması planlanıyordu ve bugüne kadar da evrak eksikliği nedeniyle izin verilmemişti. Ne yazık ki Karabük İl Genel Meclis toplantısında 17 il genel meclis üyesinden 2 meclis üyesi toplantıya katılmazken 12’si Şeker Kanyonuna HES evet yapılsın oyu 3’ü de hayır yapılmasın oyu kullanmış. Doğal yapısı itibariyle, kanyoning, çadırlı kamp, dağcılık, kaya tırmanışı, rafting gibi her türlü doğa sporuna elverişli olan Şeker Kanyonu, doğa severlerin sıklıkla kucaklaştığı ve tercih ettiği yerlerden biridir. Ama belli ki Yenice’nin, Yenice turizminin bir adım ilerlemesini istemeyenler var. Şeker Kanyonuna HES yapılması için evet oyu verenler vicdanen rahat olabilecekler mi? Yenice halkı, Yenice’yi gerçekten sevenler, Yenice sevdalıları Şeker Kanyonuna HES yapılmasını istememektedir. Ülkemizin enerji ihtiyacı için yapılması gereken HES projeleri Ülkemizin çeşitli yerlerinde olmakla birlikte İlimiz ve İlçemiz hudutları içinden geçen Filyos Irmağı üzerinde Karabük yalnızca ve Yenice Yeşil köy de olmak üzere 2 adet zaten vardır. Yıllık üretim miktarları Türkiye’deki bütün HES’ler hesaba katıldığında yüzde 0.05’tir. Şeker Kanyonu üzerindeki su debisi dikkate alındığında yıllık üreteceği elektrik miktarı Yenice Ormanları dokusuna vereceği zarar, Kanyon üzerinde bırakacağı kalıcı hasar düşünüldüğünde hayırlı bir iş olmayacağı açıktır.Her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde Karabük ve Yenice’de başta mülkü idare amirlerimiz, değerli vekillerimiz, siyasi partilerimizin il-ilçe başkanları ve Sivil Toplum kuruluşlarının gayretleriyle Şeker Kanyonuna HES Yapılması projesi durdurulacaktır.”

Karaman ve Mısırlı, Suriye’nin Afrin bölgesinde ülkemizi tehdit eden terör gruplarına karşı başlattığı sınır harekatına da değinerek “TSK’ya üstün başarılar diler, şehitlerimize Allah’tan Rahmet yaralılarımıza şifalar dileriz” dediler.

 

Diğer YENİCE GÜNDEMİ haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.