Bugün: 22.02.2019

TOKİ KONUTLARI

TOKİ KONUTLARI

Merhaba Sevgili Okuyucularım,

Dergimizin bir sayısında daha birlikteyiz. Bugün değişik 3 konuda sizlere görüşümü ve dergimiz yönetiminin düşüncelerini aktarmak istiyorum.

Yenice Belediyesi’nin organize ettiği 4 ncü Dağ Bisiklet Yarışları ve 21 nci Zümrüt Yenice Kültür ve Sanat Festivalini, 27-28 ve 29 Eylül 2014 Cumartesi-Pazar ve Pazartesi kutladık. Öncelikle Yenice Belediye Başkanı Zeki Çaylı ve çalışma arkadaşlarını kutluyorum. Milli Piyango çekilişleri Yenice’de ilk defa yapıldı. Bu önemli devlet kurumunu buraya getirip, çekiliş yaptırmak öyle sanıldığı gibi kolay bir hadise değildir diye düşünüyorum. Milli Piyango ile ortaklaşa yapıldığı için festival tarihinin Eylül sonuna sarktığını biliyorum. Olağanüstü bir durum olmadığında, Yenice’de konserlerin yer alacağı festival etkinlikleri Ağustos ayının içinde yapılmalıdır kanaatindeyim. Zaten bu durumu festivalde konuşma yapan Belediye Başkanı Zeki Çaylı da halk ile paylaştı ve festival tarihini 2015 yılından itibaren her yılın Ağustos ayının 2 nci hafta sonu içindeki Cumartesi günü olarak açıkladı. Bu açıklamaya göre, 22 nci festival 15 Ağustos 2015 Cumartesi günü gerçekleştirilecek.

Benim asıl üzerinde durmak istediğim konu şudur. Belediyemiz, Ramazan ayının içindeki 3000 kişilik toplu iftar yemeğinde olduğu gibi bu defa da mükemmel bir organizasyona imzasını attı. Festival için ayarlanan protokol düzeni, halkın sahneye yakınlaştırılması, oturmak isteyenler için kırmızı parkelerin üzerinde oturakların bulunması, fedakârlıklar yapılarak Ordu’dan ses ve ışık düzeni getirilmesi ve Pinhani ile Yusuf Güney gibi Türkiye’nin her tarafında bilinen sanatçıların Yenice’ye getirilmesi belediyenin başarısıdır diye düşünüyorum.

TOKİ KONUTLARI

Bir süredir gündemde olan Toplu Konut İdaresi Başkanlığının Yenice’ye konut yapması projesi de başarı ile sonuçlandı ve TOKİ, İlçemize 188 konut yapmaya karar verdi. Orman İşletme Müdürlüğü’nden sağlanan arsa devrinin tamamlanmasının ardından Yenice ilçesine yapılacak konutlar için düğmeye basıldı ve ilk peşinatlar bankada toplanmaya başlanıldı. 188 konut için ilk planda 100 talebin olması ve bankaya peşinatlarının yatırılması süreci hızlandıracak ve muhtemelen 2015’in ilk aylarına inşaatlara başlana bilinecek. Aylardır, Yenice’ye TOKİ gelmez naraları atanların şimdi neler diyebileceklerini tahmin edebiliyorum. Bu seferde ‘ Yenice’de çok boş konut var, TOKİ’yi kim alır ‘ demeye başlamışlardır. Şu bir gerçek ki, ilçemizde, Yenice’mizde güzellikler yaşanıyor. Bir takım çevreler uzun zaman ‘ Yüksekokul ‘ meselesini ağızlarına sakız yapmışlardı. Sonra Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan başta olmak üzere Karabük Milletvekilleri ve Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal’ın çabalarıyla inşaatın yapımını Karabük Üniversitesi üstlendi ve Yenice Meslek Yüksekokulu için 40’ın üzerinde öğrenci kayıt edildi. Öğrencilerin 2015’in Şubat’ından itibaren Yenice’deki okullarında eğitim-öğretim görmeleri hedefleniyor ve bu hedef noktasında inşaat sürüyor. Yüksekokul işinden sonra TOKİ’yi gündemlerine alan boş kafaların şimdi hedeflerinde ne var, bunu merak ediyorum. Yenice artık bu kısır döngüden kurtulmalı ve seçimi, sandığı hemen seçimlerin akabinde rafa kaldırmalı ve işine, gücüne bakmalıdır. Ortak düşünce Yenice olmalıdır. Yenice için ortak projeler üretilmeli ve kafa yorulmalıdır.

ELMA ÇAYIRI KÖPRÜSÜ  

14 köy ile 3 beldenin Yenice ile bağlantısını geliş-gidişte 8.800 metre kısaltan Elma Çayırı Köprüsündeki çalışmaların ilk bölümü tamamlandı ve yüklenici firma Arslan Mühendislik tarafından karayollarına teslim edildi.

Karayolları, köprünün girişindeki düzenleme, asfalt, yol, yol ayrımı ( göbek ) ve diğer altyapısını ihale etti ve ihaleyi aynı şirket kazandı.

Araçların geçici olarak kullanmaya başladıkları, geçiş yaptıkları köprü, tüm eksiklikleri giderilmiş ve sineliasyön sistemi tamamlanmış haliyle 2014 yılının sonlarında hizmete girecek.

Bu köprü, çok ama çok önemlidir. Mesafe kısalacak, müthiş bir akaryakıt tasarrufu sağlanacak, araçların yıpranması azalacak ve en önemlisi de ulaşılacak yere önceden varılacak. Yıllardır siyasilerin seçim malzemesi olarak kullanılan bu köprünün tamamlanmasında emeği olan başta AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin olmak üzere herkese teşekkürü borç biliyoruz. Yenice halkı, bu hizmeti gerçekleştirenleri unutmayacaktır.

 

 

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 14492